Za človeški organizem je kri nenadomestljivo zdravilo. Vsakdo med nami je potencialni prejemnik krvi, zato si lahko pomagamo le ljudje med seboj. V Sloveniji je medsebojna pomoč v okviru Rdečega križa prerasla v gibanje, katero temelji na globokem humanizmu in zavezanosti k solidarnosti do sočloveka, ki potrebuje kri. Krvodajalstvo temelji na načelu anonimnosti, prostovoljnosti in brezplačnosti.
RKS - Območno združenje Radovljica v sodelovanju z Zavodom za transfuzijsko medicino organizira krvodajalske akcije na območju občin: Bled, Bohinj, Gorje in Radovljica.
Kri lahko daruje vsaka zdrava oseba med 18 in 65 letom starosti, ki ima najmanj 50 kilogramov telesne teže, ki zadnje mesece ni imela večje operacije in v zadnjem letu ni prejela transfuzije ter ženske, ki v zadnjem letu niso bile noseče. Ženske lahko darujejo kri vsake štiri mesece, moški pa vsake tri mesece, če izpolnjujejo zahtevane zdravstvene kriterije.
Darovanje krvi oziroma transfuzija je varna oblika pomoči, saj je vsaka doza krvi testirana na povzročitelje prenosljivih bolezni z namenom, da se prepreči možna okužba bolnika z okuženo krvjo darovalca. Tako so krvodajalci lahko le zdravi ljudje, ki pred vsakim darovanjem krvi na krvodajalski akciji opravijo še pregled pri zdravniku.
Krvi ne morejo darovati vsi, ki imajo hujša obolenja srca, imajo ali so imeli maligne (rakave) bolezni, sodijo v rizično skupino za prenos bolezni, imajo sladkorno bolezen, ki jo uravnavajo z insulinom, prebolevajo ali so v zadnjih 14-ih dneh prebolevali akutni infark.